POHOD OB MURI OB 17. SVETOVNEM DNEVU MOKRIŠČ (WWD)

Žabnik, 29.1.2017 – V nedeljo, 29. januarja 2017, se je na pohodu v Žabniku, pri Svetem Martinu na Muri na Hrvaškem, zbralo več kot 300 pohodnikov iz Hrvaške, Avstrije in Slovenije. Počastili smo svetovni dan mokrišč  (WWD – World Wetlands Day), ki ga sicer praznujemo 2. februarja in ki letos poteka pod geslom “Mokrišča zmanjšujejo tveganja naravnih nesreč”. S pohodom ob reki Muri tudi opozarjamo, da ne želimo, da bi Muro zajezili zaradi hidroelektrarn.

17. svetovni dan Mokrišč, Mura, © by Gregor Domanjko
17. WWD – svetovni dan mokrišč, pohodom ob Muri, © by Stanislava Dešnik
17. WWD – kolegi iz Avstrije, © by Bernard Wieser
Naj Mura teče brez ovir!, 17. svetovni dan Mokrišč, Mura, © by Gregor Domanjko

Gostitelj letošnjega mednarodnega pohoda sta bila Međimurska priroda, ki upravlja z regijskim parkom Mura-Drava, in občina Sv. Martin na Muri. Pri organizaciji so sodelovali slovensko društvo Tabrih,  avstrijsko društvo Lebende Erde in Vulkanland (LEiV), Stainz bei Straden, in slovenski javni zavod Krajinski park Goričko.

Stanislava Dešnik, JZKP Goričko, Bernard Wieser, LEiV, Franjo Makovec, župan občine Sveti Martin na Muri, Siniša Golub, Međimurska priroda, © by Gregor Domanjko
17. WWD – svetovni dan mokrišč, pohod ob Muri, © by Bernard Wieser
17. WWD – svetovni dan mokrišč, pohod ob Muri, © by Bernard Wieser
Bernard Wieser, Lebende Erde in Vulkanland in Siniša Golub, Međimurska priroda, © by Stanislava Dešnik

»Ohranite Muro, ker bo za vas v prihodnosti veliko pomembnejša zaradi trajnostnega razvoja, kot pa bi bila zaradi elektrike, ki je na evropskem trgu tako ali tako poceni.«

Siniša Golub, ravnatelj Javne ustanove za zaščito narave Međimurska priroda.

Med prijatelji in prijateljicami reke Mure in njenega živega sveta je bilo  veliko takih, ki se ob Muri srečujejo že od leta 2000, ko je društvo Tabrih z Razkrižja začelo organizirati pohode, da bi ozavestilo ljudi o pomenu ohranjanja mokrišč in da bi tudi poplavni svet ob Muri vpisali na seznam svetovno pomembnih mokrišč, ki jih varuje konvencija, podpisana leta 1972 v iranskem mestu Ramsar, katere podpisnica je tudi Republika Slovenija.

Bernard Wieser, Velimir Turk in Andreja Slameršek, © by Stanislava Dešnik
Gregor Domanjko, DOPPS in Franc Žižek, društvo Tabrih, © by Bernard Wieser

»Sedemnajst let mineva, odkar se je 15 pohodnikov društva Tabrih z Razkrižja, ki si prizadeva ohranjati naravno in kulturno dediščino, odpravilo na prvi pohod ob Muri. Sedemnajst let mineva, odkar želimo mokrišča ob Muri uvrstiti na svetovni zemljevid območij, varovanih po Ramsarski konvenciji. Kakšno je stanje po sedemnajstih letih, vidite le tisti, ki prihajate na pohode in tako spoznavate življenjska okolja najširšega  poplavnega območja Mure med visokimi nasipi. Skrb za podnebje je skrb za ohranjanje poplavnih območij ob Muri, skrb za rokave in mrtvice in skrb za ozaveščenost ljudi, ki živimo ob Muri v Prekmurju, Prlekiji, v Avstriji, na Madžarskem in na Hrvaškem. Pohodniki s pohodi opominjamo in želimo, da Mura teče še naprej brez ovir, kot del bodočega biosfernega območja Evrope: Mura–Drava–Donava pod okriljem Unesca.«

Jože Stamničar, član društva Tabrih, je opisal začetke in namen pohodov ob Muri.
Bernard Wieser, Lebende Erde in Vulkanland, Stanislava Dešnik, JZKP Goričko in Siniša Golub, Međimurska priroda, © by Bernard Wieser

»Reka Mura in njena mokrišča v poplavnih logih so pomembna za vse ljudi, ki živijo ob njej. V mokriščih se polni in prečiščuje naš vir pitne vode, snežnica iz Alp in deževnica, ki pade na porečje Mure in se shranjuje v podtalnici. V poplavnih logih, mrtvicah in rokavih je živ svet, ki uravnava vremenske dogodke in ohranja življenje.«

Stanislava Dešnik, direktorica Javnega zavoda KP Goričko.

V Sloveniji je reka Mura v procesu razglasitve 5-državnega biosfernega območja Mura–Drava–Donava, hkrati pa ji grozijo zajezitve s hidroelektrarnami. Trenutno nevladne organizacije pripravljajo mnenja na okoljsko poročilo, izdelano v okviru postopka celovite presoje vplivov na okolje za Državni prostorski načrt za hidroelektrarno Hrastje-Mota.

»Društvo za preučevanje rib Slovenije (DPRS) ima rok za posredovanje prvega mnenja na okoljsko poročilo prav na današnji dan, ko poteka pohod ob reki Muri za njeno ohranitev! Pri okoljskem poročilu smo ugotovili nekatere pomanjkljivosti in podali naše stališče, da ostro nasprotujemo gradnji HE na Muri.«

Andreja Slameršek, predsednica DPRS in koordinatorica kampanje rešimo Muro pri WWF.
Reka Mura, © by Bernard Wieser

Več fotografij si lahko pogledate na povezavi: 18. pohod ob Muri/ 17. WWD